Zakładamy, że wystarczającym źródłem witamin i minerałów jest prawidłowo zbilansowana dieta. W przypadku niemowląt prawidłowe odżywienie zapewnia karmienie piersią przez matkę, która stosuje zbilansowaną dietę. Sytuacja komplikuje się, kiedy mama nie karmi piersią. Sztuczne mieszanki dla niemowląt często są wzbogacane o niektóre minerały i witaminy, co niekoniecznie jest kompatybilne z zapotrzebowaniem dziecka. Tu mogą pojawić się zarówno nadmiary jak i niedobory. Dodatkowo, przy starszych niemowlętach spora część rodziców ( według badań ponad połowa) podaje swoim dzieciom gotową konserwowaną żywność, jednocześnie stosując zbilansowaną dietę już bogatą w niezbędne składniki/karmiąc piersią, co może prowadzić do przyjmowania nadmiaru witamin i składników mineralnych.
Możemy przyjąć, że jest pewna grupa witamin, do których należą witaminy A, D, E i K których nadmiar niesie ryzyko, ponieważ te witaminy, jako rozpuszczalne w tłuszczach, nie są usuwane z moczem i może dochodzić do ich kumulacji w organizmie.
Czy zatem powinno się podawać suplementy diety w przypadku tej grupy wiekowej ?
Uzupełnienie składnikami witaminowymi i mineralnymi jest konieczne w przypadku, gdy pojawią się objawy ich niedoboru, podczas leczenia niektórych chorób oraz podczas stosowania niedoborowych diet. Każdorazowo w takich przypadkach należy konsultować wzbogacenie diety z lekarzem, najlepiej holistycznym.
Czy jednak są suplementy, które możemy podawać profilaktycznie ?
Mamy tu pewne wyjątki, jak na przykład witamina D. W naszej strefie klimatycznej w okresie niskiego wskaźnika UV (jesień, zima, przedwiośnie) zarówno dzieci jak i dorośli mogą mieć niedobory tej witaminy. Warto więc rozważyć dodatkową suplementację zarówno matki, jak i dziecka.
W okresie jesienno-zimowym na ogół mamy też małą podaż w diecie witaminy C.
Suplementować powinna ją jednak głównie matka.
Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy dziecko jest chore. Wtedy można podać witaminę C bezpośrednio dziecku.
mAG Witamina C, jako że jest mikronizowana bardzo dobrze wchłania się przez skórę. Mamy niemowląt i małych dzieci często podają ją mieszając zawartość kapsułki z kilkoma kroplami dobrej jakości oleju i delikatnie wcierając mieszankę w stopy dziecka.
Literatura pomocnicza:
1. Instytut Ochrony zdrowia, Suplementy diety. Pacjent. Rynek. Trendy. Regulacje.
2. Jarosz M., Bułhak-Jachymczyk B., Normy żywienia człowieka
3. Jarosz M., Suplementy diety a zdrowie
EnermAG Izabela Wudarczyk
wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonej przez Ministra Rozwoju i Technologii
NIP 8421368115
Siedziba:
Dębogóra 33A, 89-240 Dębogóra
Kontakt:
Tel. 600 346 600
E-mail kontakt@magterapia.pl