Na podstawie analizy polskiego rynku suplementów diety produkty przeznaczone dla dzieci do 10 roku życia podzielone zostały na dwie główne grupy: preparaty o działaniu skierowanym na poprawę funkcjonowania określonego organu ( 49 produktów) oraz preparaty o działaniu ogólnoustrojowym (158 produktów), a następnie dokonano dalszego podziału wskazanych grup, klasyfikując zidentyfikowane produkty na:
• Preparaty o działaniu skierowanym na poprawę funkcjonowania określonego organu:
- choroby gardła,
- kaszel,
- drogi moczowe,
- funkcjonowanie oczu.
• Preparaty o działaniu ogólnoustrojowym:
- odporność oraz stany przeziębienia
• Apetyt:
- wspomaganie apetytu
- zmniejszanie apetytu
• Preparaty witaminowe
- witamina C
- witamina D,
- witamina K,
- witamina K+D
• Preparaty witaminowo – mineralne
- kwasy omega, trany
- wapno
- preparaty złożone
• Probiotyki
Suplementacja w diecie dzieci do 3 roku życia jest szczególnie istotna, ponieważ stopniowo dieta niemowlęca zostaje zastąpiona dietą człowieka dorosłego. W tej grupie obserwowane są niedobory kwasów tłuszczowych omega 3, kwasu dokozaheksaenowego (DHA), żelaza oraz witaminy D. Według rekomendacji grupy krajowych ekspertów z dziedziny pediatrii, uzupełnienie diety w wymienione składniki powinno odbywać się poprzez wprowadzanie do jadłospisu odpowiednich produktów takich jak ryby, a alternatywą powinno być podawanie suplementów diety.
.
Suplementacja DHA czy witaminą D może być korzystna, gdy ilość tych składników dostarczanych z pokarmem nie jest wystarczająca. Na rynku jest obecnie kilkadziesiąt preparatów przeznaczonych do uzupełniania diety dzieci w witaminę D, z czego większość ponad 90 % należy do kategorii dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego.
W przypadku preparatów przeznaczonych dla dzieci istotne znaczenie ma forma podania suplementów, która musi być dostosowana do możliwości grupy docelowej. Na podstawie badania rynku zidentyfikowano następujące postacie dostępnych suplementów oraz określono udział procentowy każdej z grupy produktów w rynku:
- syropy i syropy w kapsułkach,
- płyny,
- pastylki i tabletki od ssania,
- saszetki do rozpuszczania,
- żelki i galaretki,
- lizaki,
- cukierki i drażetki,
- tabletki i kapsułki
- tabletki musujące,
- krople,
- spray.
Obowiązkiem każdego producenta suplementów jest umieszczenie na opakowaniu informacji dotyczącej zalecanej dawki spożycia w ciągu dnia. Wielu producentów suplementów przeznaczonych dla dzieci sprzedaje je w formie sugerującej jakoby były słodyczami (lizaki, słodkie drażetki itp.), co powoduje, że dzieci chętnie je spożywają i niepilnowane mogą przyjąć więcej niż zalecana porcja. I tu rolą świadomych rodziców jest wybierać takie suplementy, które nie zawierają cukru, słodzików, barwników czy konserwantów, które w efekcie mogą przynieść dziecku więcej szkody niż korzyści.
Suplementy diety mAG są wolne od barwników, słodzików, konserwantów oraz cukrów. Wyjątkiem jest zawarta w suplemencie mAG Candida stewia, która sama w sobie wywiera pożądany wpływ na zdrowie zmniejszając aktywność drożdżaków w jelitach.
Warto tu podkreślić, iż zróżnicowana i dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze konieczne do wzrostu i prawidłowego rozwoju młodego organizmu.
Dodatkowa suplementacja powinna następować, gdy warunek powyższy z określonych powodów nie jest zachowany, np. w okresie jesienno-zimowym warto suplementować witaminę C oraz D ze względu na małą podaż w diecie w tym sezonie. mAG Witamina C jest szczególnie korzystna w tym okresie i chętnie przyjmowana przez dzieci, zarówno w kapsułkach jak i rozpuszczona w wodzie/soku. Dawka 500 mg w jednej kapsułce to odpowiednia dzienna porcja dla zdrowego dziecka. Oczywiście dawki te należy odpowiednio zwiększać w przypadku infekcji.
W zakresie suplementów diety dla młodzieży zgodnie z dyskusją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat żywienia w okresie adolescencji, okres nastoletni to czas adaptacji i wyrabiania nawyków żywieniowych, a poprawa sposobu żywienia młodzieży jest swego rodzaju inwestycją w zdrowie przyszłych dorosłych. A dzisiaj widzimy, że styl życia oraz sposób żywienia młodzieży stanowią zagrożenie dla ich stanu zdrowia.
Edukacja żywieniowa winna tu być kluczowym elementem promocji zdrowia oraz prewencji zaburzeń w odżywianiu i stanów zagrażających zdrowiu.
Ważne jest działanie prewencyjne oceniające stan odżywienia wśród młodych dorosłych, oparte na pomiarach antropometrycznych oraz monitorowanie niedoborów mikroelementów ( m.in. żelaza, jodu, witaminy A).
Kluczowymi elementami w prewencji otyłości wydają się być prawidłowo zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. W dobie social mediów i kreowania wzorów przez celebrytów szczególnie należy zwrócić uwagę na budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości.
Priorytetem powinno być działanie, w którym młodzież ma zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości pełnowartościowej i bezpiecznej żywności, która powinna zapewnić optymalny rozwój fizyczny i umysłowy.
Jak wykazują badania, u młodzieży w wieku 16-19 lat zaobserwowano niedostateczną podaż potasu ( poniżej poziomu AI), a także zbyt małe spożycie wapnia i magnezu ( poniżej poziomu EAR). Deficyt żelaza i cynku w diecie odnotowano jedynie u 19 latków. Dodatkowo, wykazano, iż racje pokarmowe w grupie wiekowej 12-18 lat były ubogie w witaminy C, D i E oraz składniki mineralne, takiej jak wapń, potas i magnez.
mAG Magnez Plus może być przyjmowany przez dzieci w przypadku niedoborów.
Tu jak mantrę można powtarzać, że głównym działaniem w celu zapobiegania występowania niedoborów żywieniowych, które mogą przyczynić się do zaburzeń rozwoju oraz funkcjonowania organizmu jest wdrożenie dobrze zbilansowanej oraz zróżnicowanej diety bogatej we wszystkie makro i mikroskładniki, co w dzisiejszych czasach wcale nie jest takie proste. Czasem rodzicowi prościej jest wdrożyć odpowiednią suplementację niż zapewnić prawidłową dietę.
1. Instytut Ochrony zdrowia, Suplementy diety. Pacjent. Rynek. Trendy. Regulacje.
2. Jarosz M., Bułhak-Jachymczyk B., Normy żywienia człowieka
3. Jarosz M., Suplementy diety a zdrowie
EnermAG Izabela Wudarczyk
wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonej przez Ministra Rozwoju i Technologii
NIP 8421368115
Siedziba:
Dębogóra 33A, 89-240 Dębogóra
Kontakt:
Tel. 600 346 600
E-mail kontakt@magterapia.pl